5 rad, co se starým povlečením

Znáte termín upcycling nebo upcyklace? Nebojte, nejedná se o jízdu na kole do kopce. Za těmito pojmy se skrývá přeměna starých a již třeba nepotřebných věcí v nové, využitelné věci/produkty/materiály s vyšší užitnou hodnotou. Dnešní článek nebude čistokrevným návodem, jak v praxi textil upcyclovat nicméně přináším vám mých 5 osvědčených rad, jak využít/naložit se starým povlečením.

 

Pro mě jako tvůrce textilních produktů je téma udržitelnosti velmi důležité. Když se totiž řeší téma znečištění životního prostředí, každého určitě napadnou auta a plasty. Na vyhozený nepotřebný textil si zřejmě nikdo nevzpomene, není to téma, které by se často ve veřejném prostoru zmiňovalo. Přesto statistiky a fakta mluví jasně.

 

Podle Ministerstva průmyslu a obchodu ročně každý z nás v České republice vyprodukuje průměrně 10 kg textilního odpadu. To je šílené číslo. A není to vše. Z těchto 10 kg je zhruba jen 10% dále využíváno. Pro mě osobně jsou tato čísla alarmující a doplněné o záběry z pouštních skládek vyhozeného textilu, které představují neuvěřitelnou ekologickou zátěž, dokreslují obraz dlouhodobě neudržitelnosti textilního průmyslu.

 

Nebudu vám lhát, sama si stále udělám občas radost nějakým novým kouskem oblečení. Zároveň se však snažím více přemýšlet nad tím, co se s textilem stane, až mi doslouží. To vše mě přivedlo k tématu dnešního článku. Tak a teď už pojďme na jednotlivé tipy, které si projdeme hezky postupně:

 

  1. Natrhání na hadry – staré povlečení z kvalitního bavlněného saténu je úžasné a skvěle využitelné ikdyž vám v ložnici už příliš parády nedělá. Znáte to, jak pořád doma hledáte hadr – tady se něco vylilo, boty je potřeba utřít, kola od kočárku jsou celá od bahna apod. Založte si doma krabici s nápisem Hadry na cokoliv a staré povlečení do něj natrhejte na kusy. Velikost a formát je zcela na vás. Navíc kouskem hadru z povlečení skvěle vyleštíte okna a nemusíte utrácet za žádné speciální hadry na leštění z obchodů (které stejně většinou pouští chlupy).

 

  1. Ochrana nábytku při malování, sedaček/kufru auta – Dalším způsobem, jak povlečení využít je při malování či stěhování, zakryjte jím vše, co bude potřeba a věřte, že se vašemu nábytku nic nestane, bude doslova jako v bavlnce. Zároveň takový starý povlak od peřiny skvěle ochrání vaše sedačky v autě či kufr, když potřebujete převézt nějaký náklad, kočárek apod.

 

  1. Pokud vlastníte šicí stroj a zvládáte základy šití, můžete ze starému povlečení vdechnout nový život a přeměnit jej třeba na kostým na maškarní, látkovou tašku, kapsář do dílny na zahradnické náčiní apod. Jde to, ale i bez šicího stroje. Starý povlak na polštář vám nahradí třeba vak na špinavé prádlo. Stačí přišít poutko na zavěšení.

 

  1. Darování do útulku – Právě v zimním období ocení útulky pro pejsky a kočičky dary v podobě starých dek, povlečení, prostěradel atd., které využijí na zateplení kotců či jako podložky pro štěňátka, koťátka apod. Koukněte se, zda ve vašem okolí není pořádaná nějaká sbírka těchto věcí a povlečení darujte.

 

  1. Odevzdání do textilních kontejnerů – Variantou, když už opravdu nevíte, jak starý textil využít, odevzdejte jej do textilních kontejnerů, které najdete dnes již na každém rohu. Porozhlédněte se zejména na sídlištích, u kontejnerů na tříděný odpad či nákupních center. Tento tip nemusíte nutně aplikovat pouze na povlečení. To (věřím) využijete třeba díky tipům a radám výše v domácnosti, nicméně starší obnošené rifle apod. do komunálního směsného odpadu opravdu nevyhazujte a najděte nejbližší kontejner na textil. Právě třeba džíny jsou dále dobře zpracovatelné.

 

Máte i vy nějaké své vyzkoušené tipy, jak starší textil využít? Dejte mi určitě vědět! :) A pokud právě vyřazujete staré povlečení a porozhlížíte se po novém, teď před Vánoci je ideální čas udělat si radost třeba malovaným povlečením.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení